14 sierpnia 2013

49. "Sorry" - Zoran Drevenkar

"Porządne przeprosiny są jak pożegnanie: wypowiadając je, wiemy, że widzimy się po raz ostatni.""W ciemności myśli twoich chcia być światłem."

We współczesnym świecie, wielu ludzi nie potrafi przepraszać. Czworo młodych berlińczyków postanawia to zmienić. Wpadają na pomysł rozkręcenia biznesu, który odmieni ich życie. Zakładają agencję, która oferuje przebaczenie, czyste sumienie i spokój ducha. Świat biznesu jest zachwycony tą ofertą, więc przyjaciołom nie brakuje zleceń. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy otrzymują niezwykłe zadanie. Mają przeprosić martwą kobietę, za męki, w których umarła...

"Czasami - myśli Kris - jesteśmy tak łatwi do zastąpienia, że to aż boli."

"Mężczyźni niechętnie zapominają o swoich klęskach, przeżywają je wciąż od nowa jak kiepski film i napawają się goryczą porażki niby czymś niesłychanie cennym.""Zbiegi okoliczności są wymysłem ludzi, którzy nie wiedzą, co robić z życiem."

 "Sorry" trafiło na moją półkę za sprawą kolejnej cudownej promocji w Matrasie. Miałam książek nie kupować, ale 9,90... szkoda by leżała tam bezdomna , samotna, ciemno i jeszcze tyle ludzi ją maca...
Zaczęłam czytać na przystanku, a później nie byłam w stanie się oderwać.


"Jeśli chodzi o uczucia, wszyscy łamiemy się prędzej czy później."

"Sorry" to pierwszy thriller Drevenkara wydany w Polsce. "Szokujący, poruszający i przerażająco dokładny.". W tym wypadku opis z okładki nie jest przekłamany i rzeczywiście książka jest warta uwagi. Najlepiej nocą...


"Wolf wie, że wspomnienia zużywają się i z biegiem lat tak się zmieniają, że nie da się w końcu stwierdzić, czy to jeszcze wspomnienie, czy już wyobrażenie." 

Powieść została podzielona na osiem części, gdzie znajdują się rozdziały poświęcone każdemu bohaterowi. Najbardziej uderzające i przerażające to te pt. "TY", gdzie czytelnik czuje się jak morderca. Nieprzyjemne uczucie jest dodatkowo potęgowane przez świetny język autora, który niestety czasem gdzieś uciekał, ale zrzucam to na karb tłumaczenia.

"My, których dręczy poczucie winy, jesteśmy najmniej obliczonymi stworzeniami na świecie."

Autor w swojej książce zawarł nie tylko fascynującą historię, ale zmusza nas do refleksji. Czy człowiek może bawić się w Boga i ofiarować przebaczenie za pieniądze? Pokazuje także, że w świecie nic nie jest czarno - białe, a oprawca bardzo łatwo może stać się ofiarą i odwrotnie.

 
" [...] nikt nie powinien rozstać się z drugą osobą, kiedy świeci słońce."

W książce znajdziemy wiele zawiłości. Momentami nie wiedziałam kto jest kim i sporą chwilę zajęło mi połączenie wszystkich faktów. Wszelkie tezy, kim jest morderca były natychmiastowo obalane. Dzięki zwrotom akcji i nowym wątkom, lektura zaczęła mnie nużyc dopiero pod sam koniec, bo być może spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego. 

"Sundance bardzo szybko dowiedział się, jak straszna może być najkrótsza chwila, kiedy tęskni się za drugim człowiekiem."
Gdyby książka była przez cały czas utrzymana w charakterze ogromnej grozy i psychopatycznych przemyśleń, a zakończenie wbiłoby mnie w fotel, "Sorry" otrzymałoby maksymalną ocenę.
Odejmuję jednak 2 punkty za te drobne niedociągnięcia. Jeśli lubicie nietuzinkowe książki o zagadkowych przestępstwach i zamianie ról ofiara- kat ta książka jest dla Was.


"Zdarzają się tacy ludzie - pogrążeni w bezczynności i bezcelowości wydają się zupełnie bez życia, znajdują w sobie jednak mnóstwo energii, jeśli tylko ktoś ich tylko potrzebuje."

Moja ocena 8/10

"Opowiada o bólu, bliskości, o głodzie i pożądaniu. Mówi, że ktoś, kto nie pozna tego wszystkiego, nie  żyje tak na prawdę."

"To smutne, kiedy nie możemy wytrzymać ciszy w towarzystwie ludzi, którzy są ci bliscy."

"Łatwo mu kłamać, zawsze łatwo kłamać, kiedy nie ma się nic do stracenia."    

WYZWANIA:

5 komentarzy:

 1. Również bardzo mi się podobała ta powieść i chętnie sięgnę po inne jego książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie na nią czekam :) Mam nadzieję, że i mnie się spodoba ;)

  Nominowałam Cię do udziału w zabawie : http://modliszkakulturalnie.blogspot.com/2013/08/liebster-blog-award.html

  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widze, ze książka bardzo wciągająca, momentami przerażająca, przy czym zmusza do refleksji. Wydawać by się mogło, ze to pozycja napisana wrost dla mnie :) Dodaje koniecznie do listy must read :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie książka przeraziła i wciągnęła, dlatego też na półce czeka już druga powieść tego pisarza :)

  OdpowiedzUsuń
 5. strasznie intrygująca książka, patrząc na okładkę, pewnie nie wybrałabym tej książki, ale tym razem sprawdza się, żeby "nie oceniać książki po okładce" ; )

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawione komentarze. Dzięki Wam mam motywację do dalszej pracy na blogu. Proszę również o konstruktywną krytykę :)